Блог

Механизъм за сбъдване на мечти

Помниш ли за какво мечтаеше, когато беше дете? 

Да си известен художник или прочут певец, да обиколиш света или да си купиш небостъргач? А да си русалка или Супермен? Дори най-невъзможните детски мечти са красиви и правят света по-жив и пълен с възможности. 

А мечтаеш ли днес, когато порасна? 

Да, когато си възрастен, живееш като всички останали – отиваш сутрин на работа, прибираш се късно вкъщи, грижиш се за децата, ровиш се във фейсбук или гледаш нещо в ютуб, а междувременно пазаруваш, чистиш и переш, ходиш на кино или празнуваш някакъв празник понякога… Нормален живот, нали? И никак не е лош, всъщност. Само дето понякога си спомняш за чудесата, които очакваше, и за нещата, които мечтаеше, и може би ти е малко тъжно, че няма как да се случат. 

Защо не мечтаеш?

Защото вече си възрастен. Знаеш какво можеш, стигнал си, където си успял, и е някак нерационално да продължаваш да мечтаеш да обиколиш света или да си купиш небостъргач, защото виждаш колко нереално е това. И само понякога имаш чувството, че този живот не е твоят, че те е притиснал като в менгеме и не можеш да се измъкнеш и да бъдеш такъв, какъвто искаш.

Но мечтите са сила!

Дори съвсем да не вярваш, че мечтите си струват, дори да мислиш, че вече ти е късно за мечти, дори вече да си забравил как се мечтае – това няма значение. Защото мечтите са сила. Която обаче има нужда от твоята помощ.

Механизъм на сбъдване на мечтите

Истината е, че да искаш нещо не е достатъчно. Трябва и да правиш нещо по въпроса. Ето какво.

В нашето съзнание има две важни функции – желание и действие. Те са отделни една от друга, но са взаимозависими и при различните хора са различно силни.

Ако ти си от хората, които имат силни желания, то със сигурност знаеш точно какво искаш. И постоянно искаш нещо. Но ако не си достатъчно деен, не можеш да постигнеш това, което желаеш. Искаш го, но все не можеш да стигнеш до него. И обратното. Ако си от хората, които залагат на действията, то винаги си зает с нещо полезно, което трябва да се направи, и не ти остава време не просто да мечтаеш, а дори да се замислиш искаш ли нещо и какво искаш.

 Но за да сбъднеш мечтите си, двете функции трябва да работят в синхрон. Хората, които са постигнали баланса, живеят щастливо – те знаят какво искат и го постигат. Но да, тези хора са наистина много малко.

Защото е почти невъзможно да си задаваш въпроса” какво искам” и да му отговаряш, а едновременно с това да правиш нещо, за да го сбъднеш. За да получиш това, което искаш, трябва първо да помислиш добре за какво мечтаеш и едва когато си наясно с това, да започнеш да работиш по постигането на мечтата си.

Защо е трудно да сбъднеш мечтите си

Когато имаш готово, избистрено желание, автоматично го подреждаш в една от двете графи: „Знам как да стане” или „Не знам как да стане”

Ако например знаеш, че искаш да ядеш мусака, просто отиваш в магазина, купуваш продуктите и приготвяш вечерята. „Знам как да го направя” е графата на простите желания, с които рядко имаш някакъв проблем, защото просто ги изпълняваш.

Но какво се случва, ако искаш да прекараш една година в Индия? Или да започнеш собствен бизнес? И нямаш никаква представа как може да се случи това? Или просто някъде дълбоко в себе си се страхуваш от случването на толкова грандиозно събитие, което коренно ще промени живота ти? Е, точно това са желанията, които наричаме „мечти”. 

Но… може би и ти, като повечето хора, чакаш някакъв момент, в който ще имаш достатъчно знания, ресурси, навици, пари и време, за да правиш това, което наистина искаш. Очакваш да дойде някакъв момент, в който да имаш всичко и тогава да седнеш и да се запиташ какво искаш да направиш сега, за какво мечтаеш. Е, добре е да знаеш, че този момент никога не идва. Защото желанието винаги предшества действието и никога не става обратното.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *